Wydarzenia artystyczne

Koncert Pauszek & Rudź (niedziela 19.09.2021)

Tomasz Pauszek – pochodzący z Bydgoszczy kompozytor, producent muzyczny i wykonawca muzyki elektronicznej. Działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku a od 20 lat z powodzeniem wydaje solowe płyty. Był także współzałożycielem i jurorem Festiwalu Muzyki Elektroniczej SYNTH ART FESTIVAL.

Nagrywał z najbardziej wybitnymi muzykami elektronicznymi i progresywnymi w kraju, m.in. Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Januszem Grzywaczem czy Krzysztofem Dudą. Występował na wielu scenach i festiwalach w Polsce, np. ostatnio przed zespołem Tangerine Dream.

W 2018 roku wydał wspólnie z Przemysławem Rudziem wydał płytę pt. „PANTA RHEI”. Był to poetycki i intymny muzyczny krajobraz przemijania, ruchu, przemian, materii i duchowości, fizyki i metafizyki, ujęty w minimalistyczną czteroczęściową formę.

Dwa lata później, artyści skomponowali kontynuację tej płyty, zapraszając tym razem do współpracy znanego propagatora i popularyzatora nauki, Wiktora Niedzickiego. W wyniku tej fuzji światów nauki i muzyki powstała w 2020 roku „PANTA RHEI 2”.

Przemysław Rudź i Tomasz Pauszek planują na rok 2022 wydanie trzeciej i ostatniej części tej trylogii.

Koncert “Go Lem!” honoruje 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema – wielkiego pisarza, wizjonera, futurysty i filozofa. Utwory przedstawione w czasie wydarzenia inspirowane są jego twórczością i znalazły się na oficjalnych wydawnictwach muzycznych obu zaproszonych kompozytorów.

Informacja o wykonawcach

Tomasz Paweł Pauszek (ur. 7 maja 1978 w Bydgoszczy) – producent, kompozytor, wykonawca muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Znany również ze swoich jednoosobowych projektów Odyssey, RND, a także jako jeden z członków grupy Waxfood. Jest absolwentem Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej ze specjalnością dyrygentura. Jest autorem autorskich płyt, oscylujących brzmieniowo wokół szeroko pojętej elektroniki, chilloutu i muzyki filmowej.

Przemysław Rudź (ur. 21 marca 1976 w Elblągu) – polski kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, inżynier dźwięku i producent muzyczny, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Debiutował w 2009 roku w audycji Studio el-muzyki redaktora Jerzego Kordowicza. Ukończył studia na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.

www.facebook.com/tomaszpauszek


Koncert Skrzek & Muzykant (poniedziałek 20.09.2021)

Punktem wieńczącym drugi dzień Zjazdu będzie koncert „Dwie nieskończoności” z udziałem Józefa Skrzeka (instrumenty klawiszowe i wokal) i Mirosława Muzykant (instrumenty perkusyjne). Tytuł koncertu głownie nawiązuje do Widowiska Multimedialnego „Na styku dwóch nieskończoności”, wyreżyserowanego przez A. Maja. z muzyką J. Skrzeka i narracją J. Grębosza, którego prapremiera odbyła się podczas 45 Zjazdu Fizyków Polskich w Krakowie w 2019 r., zaś film z tego widowiska nagrodzony został w 2021 r. Medalem im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki. Ale tytuł koncertu nawiązuje również do nieskończonych możliwości poznawania świata przez naukę i wyrażania jego piękna przez muzykę, jak i do diametralnie odległych od siebie (choć zarazem uzupełniających się) sposobów muzycznej ekspresji tych dwóch artystów – z jednej strony kosmicznych brzmień syntezatorów i wokalu, z drugiej – wyrafinowanego rytmu instrumentów perkusyjnych.

Choć twórczość tych światowej klasy artystów rozwija się niezależnie od siebie, to na przestrzeni ostatnich 25 lat wielokrotnie splatała się ze sobą, czy to podczas koncertów ich duetu, czy też w większych formach artystycznych. M.in. tak było podczas w/w Widowiska w Krakowie (zob. https://youtu.be/OZIIVQgFhgs).

W programie koncertu w Bydgoszczy znajdą się m.in. nowe wersje utworów z Widowiska, fragmenty muzyki filmowej Józefa Skrzeka, przeboje zespołu SBB oraz nowe kompozycje Skrzeka oraz Muzykanta.
www.facebook.com/JozefSkrzekOfficial/

Informacja o wykonawcach

Józef Skrzek (1948) – kultowa postać na polskiej scenie muzycznej, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. Już jako dziecko zaczął lekcje gry na fortepianie, a swoją edukację muzyczną odbywał w najlepszych katowickich szkołach. Śmierć ojca w wypadku w kopalni w 1970 r. spowodowała nagły przełom w jego życiorysie: żeby utrzymać rodzinę przerwał studia na Akademii Muzycznej w Katowicach i rozpoczął działalność estradową w polskim zespole rockowym Breakout, jako pianista i basista.

W 1971 roku założył i prowadził przez wiele lat grupę progresywno-rockową SBB. Początkowo SBB grał z Czesławem Niemenem, koncertując w całej Europie. Od 1973 roku zespół SBB rozpoczął samodzielną karierę jako trio, kreując oryginalny styl łączący progresywny rock z jazzem i muzyką klasyczną, z akcentami słowiańskiego romantyzmu. Jedną z charakterystycznych cech muzyki SBB była wirtuozerska gra Skrzeka na analogowym syntezatorze mini-Moog. Zespól SBB bardzo szybko stał się legendą w Polsce oraz w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Skandynawii i w Niemczech (NRD i RFN).

W 1980 r., w szczytowym okresie swojej kariery, zespół SBB został oficjalnie rozwiązany, choć później był reaktywowany wiele razy i okazjonalnie koncertuje do dnia dzisiejszego. W 1980 Józef Skrzek rozpoczął swoją wspaniałą, trwającą do dziś, karierę solową wyrażającą się w bardzo w wielu różnych gatunkach muzycznych, często łącząc różne formy sztuki. Do głównych należą: muzyka filmowa, teatralna, operowa i elektroniczna. Rozpoczął także serię wielkich, plenerowych spektakli muzycznych w niezwykłych miejscach, m.in. w Planetarium Śląskim, w podziemnej zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach, na stoku gór Beskidów, w latarni morskiej w Kołobrzegu, w Barbakanie w Krakowie, na Monte-Martre w Paryżu, czy też w Twierdzy Pietropawłowskiej w Sankt Petersburgu. Szczególnie ważnym nurtem w działalności artystycznej Józefa Skrzeka jest tworzenie muzyki religijnej i wykonywanie jej w kościołach na organach piszczałkowych, często w połączeniu z syntezatorem mini-Moog.

Jeden z pierwszych takich koncertów, w 1982 r., był poświęcony pamięci poległych górników podczas wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, a jeden z najważniejszych – w Watykanie w 2003 r. w obecności papieża Jana Pawła II. Listę dokonań artystycznych Józefa Skrzeka z jego solowej kariery można by postarać się podliczyć ilością wydanych albumów muzycznych – było ich około 50.

W 2016 roku rozpoczął współpracę muzyczno-naukową z profesorem fizyki Adam Majem. Głównym osiągnieciem tej współpracy było Widowisko Multimedialne „Na styku dwóch nieskończoności” wg koncepcji Adam Maja, z muzyką Józefa Skrzeka, narracją dr hab. Jerzego Grębosza i tekstami literackimi Krzysztofa Niewrzędy. W widowisku wzięli także udział światowej klasy muzycy: Mirosław Muzykant i CzeT Minkus. Film z tego widowiska nagrodzony został w 2021 r. Medalem im. Krzysztofa Enrsta za popularyzację fizyki.

Mirosław Muzykant (1968) – kompozytor, aranżer, perkusista. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Zabrzu w klasie perkusji, studia I i II st. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Instytucie Muzyki, tokiem indywidualnym otrzymując dyplom z wyróżnieniem oraz tytuł Najlepszego Absolwenta tej uczelni. Początkowo prowadził swoja karierę jako perkusista, wykonując wiele gatunków muzycznych, w różnych stylistycznie zespołach, projektach i przedsięwzięciach. W roku 1998 zostaje członkiem legendarnego zespołu SBB z gatunku rocka progresywnego, koncertując w największych salach koncertowych w kraju i za granicą. Następnie rozpoczyna swoja działalność kompozytorsko-dyrygencką. W 1998 tworzy i prowadzi „Mirosław Muzykant Ensemble”, liczący przeszło 80 młodych wykonawców pełnych pasji oraz uznanych gwiazd muzyki. Wykonuje własne opracowania i aranże dzieł wielkich kompozytorów różnej epoki (min. Caroubel, Bach, Handel, Prokoview, Shostakovich), dopisując dodatkowo własne tematy i linie melodyczne. Tworzy również własne kompozycje.
Po wieloletnich przygotowaniach nagrywa inikalny film DVD ,,E Pluribus Unum”, w którym ukazuje pionierskie metody i nowe możliwości wykonawcze przez solistę, na zestawie perkusyjnym, nie mające do tej pory miejsca w muzyce. Tworzy “polimetriorytmie” (nowe określenie muzyczne) gdzie podczas jednego utworu perkusista wykonuje partie wielu metrum, rytmów w różnych tempach w czasie rzeczywistym! W roku 2016 zainspirowany szkicem “Człowiek Witruwiański” Leonarda Da Vinci nagrywa video “Kwadratura Koła” – jest to zestaw podstawowych ćwiczeń na koordynacje ruchową. W 2000 bierze udział w koncercie z okazji 80-tych urodzin papieża Jana Pawła II w Wadowicach, wykonując – wspólnie z Józefem Skrzekiem – “Kantatę Maryjną”. W 2001, w dniu urodzin papieża Jana Pawła II, wystąpił na koncercie z okazji otwarcia bazyliki w Licheniu, podczas którego został wykonany przez chór “Resonans Con Tutti” specjalnie skomponowany na tę okazję hymn “Exuaudiat universum vitam vicisse!” do muzyki Muzykanta i łacińskiego tekstu księdza Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego. Aktualnie Mirosław Muzykant gra na specjalnie skonstruowanym dla niego zestawie perkusyjnym, wykonując podziały 7-głosowe grane na żywo na wielu warsztatach i koncertach. Posiada w swoim dorobku kilkadziesiąt nagrań, w tym płyty platynowe i złote. W 2019 bierze udział w widowisku muzycznym ,,Na styku dwóch nieskończoności ” podczas   45 Zjazdu Fizyków Polskich w Krakowie, nagrodzonym w 2021 r. medalem im. Ernsta za popularyzację fizyki.  W 2019 r. zostaje zaproszony przez Prof.  Edgara Abrahama (USA) do wykonania Jazzowej Suity Latynoamerykańskiej z Orkiestra Symfoniczna w Puerto Rico i wspólnych koncertów.


Koncert Freygish Orchestra (piątek 23.09.2021)

Freygish Orchestra gra muzykę klezmerską, grecką i turecką. Wspólnym mianownikiem jest skala muzyczna używana równie często w każdej z nich, zwana po żydowsku freygish. Stąd nazwa zespołu.

Na krótkim koncercie w czasie 47 Zjazdu PTF zespół zagra repertuar grecko-turecki.

W zespole grają w większości absolwenci, studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu: Marta Misiaszek – wiolonczela (właśnie skończyła pisać doktorat), Mirek Bylicki – kontrabas i śpiew (profesor fizyki na UMK), Dawid Jankowski – klarnet (student II stopnia astronomii), Mateusz Józefowicz – cajon, darbuka, tar i saz (przedsiębiorca high tech), Hubert Jóźwiak – gitara elektryczna (doktorant), Bartosz Krajewski – skrzypce (absolwent fizyki technicznej), Piotr Morzyński – oud i gitara (absolwent UTP, doktor na UMK), Paweł Szroeder – altówka (profesor fizyki na UKW w Bydgoszczy).
www.facebook.com/FreygishOrchestra